/ targi it

Programista journalista - targi IT Wrocław 2017 dla każdego

Zakończenie na start

Zacząłem od podsumowania by opisać swoje wrażenia po targach IT. Był to dzień wielu spotkań podczas, których można było dowiedzieć się czegoś o lokalnym (i nie tylko) rynku pracy. Miesko dla programistów również się znalazło. Pod względem technicznym nie ma się do czego przyczepić (owszem były jakieś delikatne opóźnienia ale nie wpłynęło to w żaden sposób na odbiór). Całe wydarzenie było skierowane dla osób, które poszukują pracy związanej z IT. Jak już wspomniałem w tytule, każdy mógł się zarejestrować (należało to zrobić wcześniej, bezpłatnie) i przybyć na miejsce. Widziałem dużą ilość studentów (ha jakbym ja nim aktualnie nie był ;D), jak również osoby, które dla mnie wyglądały niezwiązanie z informatyką, ale chcące się przekwalifikować. To dobrze, bo generalnie informatyka (w tym programowanie) dla dużej ilości osób wydaje się trudna (jest tak, ale za razem nie, napiszę jeszcze o tym artykuł jak to uczyłem programować moją dziewczynę:). Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, czegoś się dowiedzieć i uzyskać pomoc. To dobrze. Dobrze, że nasza branża dosyć różni się pod tym względem od innych, tutaj liczy się team work, a nie kopanie dołków pod sobą.

Słów wstępu kilka

pierwsze w życiu selfie, trochę głupio mi ale trzeba się poświęcić czasem

Targi IT

Dziś (11.02.2017) uczestniczyłem w bezpłatnych targach IT, które miały miejsce we Wrocławiu, dokładniej mówiąc w Ibis Style Wrocław Centrum. Targi przeznaczone dla każdego, nieważne czy jesteś informatykiem, biednym studentem (hmm chyba też piszę o sobie - jeszcze), który szuka swej pierwszej job oferty czy osobą, która nie posiada żadnych kwalifikacji i chce zmienić coś w swym życiu.

(poniższy opis nie jest reklamą jakiejkolwiek z firm, opisuję tylko osobiste odczucie związane z targami IT)

Ale do rzeczy:

Panowie z hackerspace wrocław przynieśli swoje zabawki i o ile drukarka 3D:

3d printer

nie ciekawi mnie tak bardzo, to walizka pełna arduino i podzespołów już tak:

iot device

i jeżeli ktoś chce pomajsterkować, to Hackerspace spotykają się regularnie co tydzień i tworzą "coś" niekoniecznie musi to być związane ściśle z iot (chyba sam się tam wybiorę i coś zmontuję :D).

CV

Organizatorzy zadbali o stanowisko dla osób, które chcą sprawdzić jak dobre jest ich CV lub jak poprawnie je napisać (osobiście nie lubię CV, a najgorsze było pisanie tego dokumentu do pierwszej pracy, ostatecznie i tak nie zostałem przyjęty):

cv station

Firmy

Jeżeli ktoś poszukiwał pracy, spokojnie mógł znaleźć coś dla siebie. Przedstawiciele również pomagali w rozwianiu pewnych wątpliwości. Generalnie na plus.

Prelekcje

Poprowadzone równolegle w 3 konf-salach, więc należało wybrać jedną z nich, która najbardziej kogoś interesowała. Ja wybrałem te:

 • "Angular 2 with Typescript" by Bartosz Pietrucha - nie dowiedziałem niczego nowego, bo bylo to wprowadzenie do framework'a, lecz Ci "nowi" w angularze dowiedzieli się interesujących rzeczy

 • "Continous Delivery w projekcie Open Source" by Marcin Stachniuk - "IT arystokratę" (spodobało mi się to stwierdzenie prelegenta :) - dobra prezentacja choć z javą miałem styczność tylko z androidem, ale koncepcja i narzędzia pipeline'u do budowania, testowania i "wrzucania" dobrane z głową

 • ".NET core w 2017" by Łukasz Pyrzyk - od niedawna zajmuje się programowaniem w asp.net (jak również badam obszary dotnet core), bardzo ciekawa prezentacja, szczególne zdziwiło mnie zagadnienie ArrayPool, które do tej pory tylko raz wykorzystałem pisząc własny silnik graficzny, o tym jeszcze napiszę

Plusy

 • każdy znalazł to czego szukał
 • prelekcje na poziomie
 • dobra organizacja

Kilka minusów się też znalazło

 • za mało czasu na poszczególne prelekcje
 • brak "live coding" (choć jest to poczęści zrozumiałe, w związku z charakterem

  wydarzenia)
 • brak mniejszych, alternatywnych firm dla tych "dużych"

Dlaczego warto uczestniczyć w takich wydarzeniach?

 • świeża dawka wiedzy
 • wyjście ze strefy komfortu
 • rozmowa z ludźmi na różne tematy
 • pomoc dla osób wstępujących w progi IT
 • można skonfrontować różne oferty pracy i porównać je